Wielu z nas czas studencki kojarzy się z nauką, ale i beztroską, zabawą oraz korzystaniem z życia. Nie wszyscy studenci wpisują się jednak w te stereotypy – coraz więcej z nich już na studiach pragnie stabilizacji związanej m.in. z posiadaniem własnego mieszkania. Czy student może dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny dla studenta – czy to możliwe?

Bardzo ważnym aspektem, który należy poruszyć podczas omawiania kwestii kredytu hipotecznego dla studenta, jest fakt, że nie jest to odrębny produkt bankowy. Procedura zaciągania zobowiązania jest taka sama, jak w przypadku pozostałych kredytobiorców. Warto wiedzieć jak dostać kredyt hipoteczny, zasady jego przyznania tłumaczy w artykułach blog kredyt-pod-hipoteke.pl. Znajdziesz tam informacje związane z dokumentami, które należy przygotować, ważnymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę, poszukując idealnej oferty, w jakiej walucie zaciągnąć zobowiązanie czy kiedy nie otrzymasz kredytu tego typu. Warto jednak pokreślić, że jest on możliwy do uzyskania przez bardzo młodych ludzi. Wynika to z faktu, że kluczowym aspektem branym pod uwagę przez banki nie jest wiek kredytobiorcy, a jego zdolność kredytowa, czyli prawdopodobieństwo, że zobowiązanie zostanie spłacone w całości. Uwarunkowana jest ona w dużej mierze posiadaniem stałego dochodu oraz wkładu własnego.

Jak student może zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Dla wielu banków udzielenie kredytu hipotecznego studentowi, wiąże się ze sporym ryzykiem, dlatego warto wiedzieć, jak można zwiększyć swoje szanse na uzyskanie gotówki potrzebnej na zakup mieszkania. Pierwszy aspekt jest oczywisty – należy posiadać stałą pracę, najlepiej z umową o pracę, co zwiększa wiarygodność kredytową. Kolejną kwestią jest regularne gromadzenie kapitału. Dzięki wysokiemu wkładowi własnemu nie tylko wzrasta prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, ale i zmniejszają się koszty spłaty zobowiązania. Warto w tym celu, w miarę możliwości, poszukać dodatkowego źródła pieniędzy. Banki bardziej przychylne są dla osób posiadających dobrą historię kredytową. Warto mieć w BIK-u pozytywne wpisy, związane ze spłatą innych, drobnych zobowiązań np. rat za sprzęt elektroniczny czy abonamentu telefonicznego. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest niezaciąganie kredytu samodzielnie a z drugą osobą – rodzicem lub obydwoma rodzicami. Nie namawiamy do sytuacji, w której będą oni spłacać zobowiązanie za studenta, ale dzięki ich udziale w zawieraniu umowy kredytowej zwiększy się wiarygodność młodej osoby. Dodatkowo warto zainteresować się rządowym programem dopłat do kredytu hipotecznego w ramach programu MDM, czyli mieszkanie dla młodych. Istnieje szansa na uzyskanie dofinansowania o wartości 10% nieruchomości.

Czy kupno własnego mieszkania się opłaca?

Choć posiadanie własnego mieszkania podczas startu w dorosłość może wydać się świetnym pomysłem, warto podkreślić, że nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Należy pamiętać, że student dla banku nie jest najbardziej wiarygodnym klientem, dlatego oferty proponowane mu mogą być dużo mniej korzystne niż osobom, które są aktywne zawodowo od dłuższego czasu. Warto skonsultować się z doradcą kredytowym, który pomoże w wyborze najlepszego produktu. Dodatkowo podejmując decyzje o zaciągnięciu kredytu, warto pamiętać, że to zobowiązanie na wiele lat. Z drugiej strony należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj spłata kredytu mieszkaniowego jest niższym kosztem niż wynajem mieszkania, zwłaszcza w dużych studenckich miastach, dlatego pomijając kwestie formalne oraz obciążeniowe jest to bardzo korzystne finansowo rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here