Żeby uzyskać kredyt hipoteczny, konieczne jest spełnienie konkretnych warunków, stawianych przez bank. Jednym z nich jest zdecydowanie kryterium dochodowe, które dla wielu osób może być kłopotliwym wymogiem. Ile właściwie trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny? Są jakieś wytyczne?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Tak po prawdzie, to żadna instytucja finansowa nie ma konkretnych widełek, na podstawie których można byłoby określić, ile trzeba zarabiać, by mieć pewność, że otrzyma się kredyt hipoteczny. Jest to zdecydowanie bardziej złożona kwestia, na którą składa się wiele innych czynników. Przede wszystkim wysokość dochodów ma bardzo istotny wpływ na ocenę zdolności kredytowej, a także na tej podstawie możliwe jest określenie, jak dużo kredytobiorca może pożyczyć, by dał radę zwrócić całą sumę wraz z odsetkami. Tak więc nie ma tu konkretnych wyznaczników i przynajmniej w teorii, kredyt hipoteczny można dostać, zarabiając nawet najniższą krajową.

Kredyt hipoteczny, a rodzaj pracy

Wysokość zarobków to nie wszystko, choć oczywiści im większy ma się dochód, tym lepiej. Jednakże na decyzję banku mają wpływ także inne czynniki, choćby to, na jakiej umowie świadczy się pracę. Z oczywistych względów, lepiej widziane są umowy o prace na czas nieokreślony, bo są najpewniejsze i gwarantują, że kredytobiorca nie straci prędko źródła dochodu.

Bardziej skomplikowane jest to w przypadku osób będących na umowach na czas określony, na zlecenie czy na umowie o dzieło. Kredyt hipoteczny a praca za granicą (wyjaśnia też finansierra.pl) to też zupełnie inna sprawa i dla wielu osób może być bardzo kłopotliwe jego otrzymanie. Wszystko przez przepisy prawa, które określają, że zobowiązania finansowe można wziąć tylko w walucie, w której się zarabia. Uzyskanie kredytu w Polsce, nawet przy dużych dochodach, może być wówczas praktycznie niemożliwe.

Co oprócz dochodów jest ważne przy kredycie hipotecznym?

Jak zostało wspomniane, oprócz wysokości dochodów, ważny jest także rodzaj umowy o pracę, ale nie tylko. Bank sprawdza także historię kredytową, sumę wszystkich aktualnych zobowiązań oraz koszty utrzymania. Tak więc nawet jeżeli zarabia się dużo, a przy tym równie wiele się wydaje, nasza sytuacja wcale nie będzie wyglądać lepiej.

Czy można dostać kredyt hipoteczny przy minimalnych dochodach?

Jeżeli zarabia się najniższą krajową, z oczywistych względów, otrzymanie kredytu hipotecznego może być utrudnione. Wszystko dlatego, że na podstawie dochodów i wydatków określa się zdolność kredytową. Im mniej się zarabia, tym mniej można uzyskać jako pożyczkę. Dlatego istotne jest także, co chce się kupić i za jaką cenę. Koszty zakupu będę mieć niebagatelne znaczenie.

Zarabiając minimalnie, może nie być możliwy zakup np. 3-pokojowego mieszkania w centrum miasta, ponieważ jego cena będzie o wiele wyższa, niż nasze możliwości finansowe. Jeżeli z kolei mamy już odłożoną dość dużą kwotę wkładu własnego i chcemy tylko dopełnić brakującą część, wówczas niewielki dochód nie powinien być przeszkodą. Wszystko zależeć będzie od sytuacji.

Jak sprawdzić, czy osiągane dochody wystarczą do kredytu hipotecznego?

Obecnie zweryfikowanie swoich możliwości finansowych, przed pójściem do banku nie jest trudne. W internecie znajdzie się wiele kalkulatorów, które umożliwiają sprawdzenie, jak wygląda nasza zdolność kredytowa. Można więc szacunkowo się zorientować, na co będzie nas stać i o jaką maksymalną kwotę można starać się w banku. Oczywiście obliczenia te nie uwzględniają wielu indywidualnych kwestii, a także sposobu oceny poszczególnych instytucji finansowych, dają jednak pewien pogląd, który może pomóc w późniejszym podjęciu decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here