Szukasz dobrze dopasowanego kredytu dla swoich potrzeb, ale nie wiesz, na co zwracać uwagę i obawiasz się podjęcia niewłaściwej decyzji? W takich wypadkach bardzo często szuka się wsparcia u doradcy kredytowego. Tylko jak wybrać takiego, który będzie uczciwy i obiektywny?

Czy doradca finansowy to dobry pomysł?

Wybór kredytu nie jest taki prosty, choćby z faktu, iż banki oferują wiele produktów, które różnić się mogą pomiędzy sobą niewielkimi szczegółami, mającymi wpływ choćby na koszty. Jeżeli nie jest się specjalistą z zakresu finansów, łatwo o popełnienie błędu, za który potem trzeba będzie sporo płacić. Pomóc w tym może doradca kredytowy, który specjalizuje się właśnie w tego typu sprawach. Ale jak wybrać takiego naprawdę dobrego, co do którego będzie się miało pewność, iż nas nie naciągnie? Z pewnością należy wiedzieć, czym się kierować przy takich poszukiwaniach.

Doradca finansowy godny polecenia

Swoje poszukiwania najlepiej zacząć od zapytania znajomych, czy nie znają kogoś, kto byłby godny polecenia jeżeli chodzi o doradztwo kredytowe. Warto przy tym też dowiedzieć się o szczegółach, aby mieć pewność co do proponowanej osoby czy firmy. Jeżeli znajomi odpadają, to jeszcze można poszukać w sieci. Pośrednik finansowy jak znany Helikon oferuje dostęp do kilkuset współpracujących z firmą doradców i wielu placówek w całej Polsce. Warto zapoznać się z opiniami na ten temat, by zorientować się, jak daną firmę oceniają inni.

Sprawdź kompetencje doradcy finansowego

Dobry doradca finansowy powinien szczycić się też odpowiednimi kompetencjami i chodzi tutaj zarówno o posiadane wykształcenie, wszystkie kursy, szkolenia, jak i rzecz jasna doświadczenie. To jak długo siedzi się w tej branży, mówi wiele o tym, jak dobrym jest się specjalistą. Warto wiedzieć, czy to pełnoprawna praca na cały etat, czy tylko forma dorabiania. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakich formach kredytowania się specjalizuje.

Szczera rozmowa z doradcą, aby go poznać

To czy zawierzymy danej osobie, która ma nam doradzać finansowo, będzie zależało także od przebiegu rozmowy. Pośrednik kredytowy powinien być szery i nie udawać, że sytuacja jest inna niż w rzeczywistości. Jeżeli coś jest nie tak – musi o tym powiedzieć wprost, a nie kręcić i wymyślać różne podchody. Jeżeli nie może pomóc, to po prostu to powie, a oferty typu „kredyty dla każdego” powinny budzić w nas zwiększoną ostrożność.

Jak wybrać niezależnego doradcę kredytowego?

Istotnym słowem jest tutaj „niezależność”. Dlaczego? Wielu pośredników finansowych pracuje na zlecenie banków, a to sprawia, że nie są obiektywni, ponieważ będą starać się wcisnąć produkt, za który dostaną pieniądze i który niekoniecznie będzie korzystny dla klienta. Najlepiej szukaj takich doradców, którzy mogą pochwalić się bardzo szerokim przekrojem ofert, a tym samym współpracują z maksymalnie wieloma instytucjami finansowymi.

Podejście do klienta, zbierani informacji

Zanim doradca finansowy zaproponuje ci jakikolwiek produkt, musi dokładnie wiedzieć, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Jak wyglądają dochody, wydatki, czy masz inne zobowiązania finansowe, jakieś długi. Wysyłanie zapytań do każdego banku raczej byłoby kiepskim rozwiązaniem i znacząco pogorszyłoby scoring. Doradca finansowy powinien znać sytuację, móc ją w miarę sprawnie przeanalizować i wiedzieć gdzie są szanse na finansowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here