Staranie się o kredyt to jedna z najpopularniejszych praktyk w pewnym momencie życia niemal każdego Polaka. Kredyt można uzyskać na dom, można też otrzymać go na każdy inny dowolny cel. Co jednak, jeśli jesteś studentem i nie masz zdolności kredytowej?

Jaki kredyt dla studenta?

Wielu studentów boryka się z problemem braku gotówki. Studenci bardzo rzadko mają zdolność kredytową – brak stałej umowy uniemożliwia w zasadzie wzięcie kredytu w banku. Dokładniej, kredyt bez zdolności to tematyka poruszana na Gotowka-kredyt.pl. Jest to temat szeroko dyskutowany, ponieważ wielu studentów poszukuje możliwości pozyskania pieniędzy na codzienne wydatki czy też czynsz w akademiku bądź mieszkaniu.

Co może zrobić student bez zdolności kredytowej? Dobrą opcją są między innymi kredyty studenckie, które oferowane są przez wiele banków w bardzo atrakcyjnej cenie. Warunkiem jest ukończenie studiów, a spłata zobowiązania następuje zazwyczaj dopiero po dwóch latach od uzyskania dyplomu. Jest to dobry pomysł, jeśli student nie ma innego źródła finansowania, a jego plany na przyszłość są w miarę jasno określone.

Czy można uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Nie tylko studenci borykają się z negatywną historią kredytową. Niespłacone pożyczki, brak stałej umowy – to wszystko może zdyskwalifikować nas w staraniach o kredyt. Jeśli widniejemy w bazie BIK jako osoba niegodna zaufania, bank nie udzieli nam kredytu. Podobnie, mało prawdopodobne jest dostanie kredytu na większą sumę w przypadku umowy innej niż Umowa o Pracę na czas nieokreślony.

Jednak to właśnie raport i ocena punktowa BIK w dużej mierze decydują o naszej zdolności kredytowej. Każdy bank sprawdza bazę dłużników w raporcie, i jeśli nasza historia nie jest spójna i nie zawiera terminowych spłat, nie dostaniemy od banku kredytu. Głównym czynnikiem są także stałe dochody – należy bankowi przedstawić zaświadczenie o zarobkach z miejsca pracy.

Jeśli nie kredyt, to co?

W przypadku braku zdolności kredytowej uzyskanie kredytu jest niemożliwe. Co jednak, jeśli potrzebujemy pieniędzy, a nie spełniamy wymogów banku? W tym przypadku z pomocą przychodzą pożyczki, które jest uzyskać dużo łatwiej. Pożyczka może być udzielana zarówno w przypadku braku zdolności kredytowej, jak i z zaznaczeniem, że raport BIK  musi być „czysty”. W takim przypadku historia klienta sprawdzana jest w bazie Biura Informacji Kredytowej, a w przypadku niespłacenia pożyczki, informacja widnieje w rejestrze.

Jednak wiele firm pożyczkowych oferuje gotówkę bez sprawdzania zdolności kredytowej klienta. Pożyczki te często nazywane są pożyczkami dla zadłużonych. Plusami tych pożyczek jest ich stosunkowo łatwa dostępność, warto jednak wziąć pod uwagę, że również ich spłata nastąpić musi szybko, a oprocentowanie jest wysokie. Często także przyznanie pożyczki związane jest z różnymi formami poręczenia lub zastawu, niekiedy również przedpłaty – w takim przypadku warto dobrze sprawdzić firmę, która takiej pożyczki udziela, aby nie stracić zainwestowanych pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here