Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami podatkowymi. Dla wielu firm oznacza to ponoszenie wysokich kosztów i uwagi, która mogłaby być zwrócona w stronę rozwoju biznesu. Powszechne stało się już korzystanie z zewnętrznych podmiotów, które oferują usługę księgowości, ale coraz częściej firmy sięgają po kancelarie podatkowe. I tu pojawia się pytanie, kiedy warto skorzystać z połączonych sił kancelarii podatkowej i biura księgowego?

Oszczędności

Maksymalizacja zysku w firmie to nie tylko rozwój produktów czy usług, ale również minimalizacja kosztów. Mowa tu zarówno o pieniądzach, jak i o czasie, który często jest ukrytym, alternatywnym kosztem w wielu przedsiębiorstwach. Outsourcing usług księgowych i doradztwa podatkowego to doskonałe rozwiązanie, gdy firma nie może sobie pozwolić na zatrudnianie kolejnych pracowników, co często wiąże się nie tylko z kolejną pensją, ale i wynajmowaniem kolejnych pomieszczeń, zakup sprzętu, oprogramowanie i tym podobnymi wydatkami. Konieczność utrzymywania działu księgowego, płacowego czy ds. podatkowych oznacza koszty w postaci rekrutacji, szkoleń i wdrożenia nowych pracowników. Outsourcing, zarówno w wypadku księgowości, jak i spraw podatkowych, zdejmuje ten obowiązek z barków przedsiębiorcy.

Fachowe doradztwo

Kwestie podatkowe ulegają częstym zmianom. Prawu polskiemu daleko do ideału pod tym względem, dlatego rozeznanie w przepisach oraz możliwych interpretacjach to klucz do spokojnego prowadzenia działalności, zwłaszcza na większą skalę. W jakich zagadnieniach rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług kancelarii podatkowej?

  • przeglądy i audyty w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i fizycznych (PIT),
  • kancelaria może reprezentować firmę przed organem podatkowym podczas uzyskiwania indywidualnych interpretacji podatkowych oraz w toku kontroli, postępowań podatkowych i postępowań sądowo-administracyjnych,
  • obsługa podatkowa projektów restrukturyzacyjnych oraz akwizycyjnych,
  • rozliczenia podatku w związku z transakcjami międzynarodowymi,
  • kwestie związanie z podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych,
  • przygotowywanie rocznych rozliczeń podatkowych osób fizycznych i osób prawnych z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania,
  • doradztwo w zakresie zagadnień związanych z VAT (rozliczenia, audyty, uzyskiwanie informacji stawkowych).,
  • due dilligence,
  • raportowanie schematów podatkowych (MDR).

Natomiast w wypadku nowoczesnej księgowości korzyści są oczywiste. Firma w łatwy sposób może rozliczać koszty prowadzenia działalności i jednocześnie uzyskać wszelkie niezbędne informacje, które dotyczą jej spraw księgowych.

Dodatkowe usługi

Kancelaria podatkowa, która jednocześnie świadczy usługi biura księgowego, może równocześnie pomóc firmie np. w prowadzeniu dokumentacji płacowej (payroll) czy zatrudnianiu obcokrajowców. Kwestie te są ze sobą na tyle związane, że połączenie ich w jeden pakiet usług daje więcej korzyści, niż częściowe rozwiązywanie tych kwestii in-house. Szczególnie kwestie związane z usługą payroll są wielowymiarowe i poza rozliczaniem pracowników wiążą się z kwestiami ochrony danych osobowych, tak istotnych w dobie obowiązującego RODO.

W WZ Partners łączymy kompetencje biura rachunkowego i kancelarii podatkowej, dzięki czemu proponujemy naszym klientom kompleksową usługę. Podczas obsługi stawiamy na działania dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, dzięki czemu wspieramy je podczas przemian i rozwoju, dbając o kwestie księgowo-prawne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here