Chcąc kupić mieszkanie, dom czy też planując się wybudować, z pewnością konieczne będzie wzięcie kredytu hipotecznego. Cała procedura związana z jego przyznawaniem dla wielu osób może być doświadczeniem nieco kłopotliwym. Jak krok po kroku wygląda proces starania się o kredyt hipoteczny? O czym trzeba pamiętać?

Jak wygląda proces starania się o kredyt hipoteczny?

Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości lub budowę nie należy do zadań prostych, jako że banki podchodzą do tego tematu bardzo restrykcyjnie. W końcu jest to zobowiązanie na długie lata, musi być więc pewność, że klient będzie wypłacalny. Dużym problemem są także formalności, których przy tej okazji jest znacznie więcej, niż w przypadku innych kredytów. Dokładniej procedurę kredytu hipotecznego przybliża hipotekakredyt.pl, przedstawiając krok po kroku, jak to wygląda. Samo staranie się o finansowanie należy zresztą rozpocząć już wcześniej – jeszcze zanim udamy się do banku.

Na jaki cel chcesz wziąć kredyt i jakie są twoje możliwości?

Oczywiście jeżeli chodzi o zdolność i wiarygodność finansową, ta zostanie sprawdzona dokładnie przez bank, jeżeli jednak chcemy uniknąć niepowodzenia, warto wcześniej zorientować się, jak wygląda nasza sytuacja. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście tak dużego finansowania, jakim jest kredyt hipoteczny, czyli zobowiązanie na wiele lat.

Przy tej okazji, warto dokładnie określić, co chce się kupić i za jaką cenę, a także znaleźć odpowiednią nieruchomość i na samym końcu zapoznać się z ofertami banków. Trzeba też samemu zweryfikować swoje możliwości finansowe – jaki posiada się dochód, wydatki, inne zobowiązania. Dla banku istotna jest liczba osób w gospodarstwie domowym czy rodzaj umowy o pracę

Uzbieraj wkład własny na zakup nieruchomości

Kredyty hipoteczne nie mogą być udzielane na 100% wartości, konieczne jest więc wyłożenie wkładu własnego. Obecnie standardem jest 20%, choć w niektórych bankach może wyglądać to inaczej. Warto więc zdecydowanie wcześniej o tym pomyśleć i zacząć z wyprzedzeniem oszczędzać na ten cel. To istotna rzecz mająca wpływ także na ocenę zdolności i wiarygodności finansowej. Im więcej mamy oszczędności, tym mniej musimy pożyczać, tym mniej obciążający będzie kredyt dla naszego budżetu oraz tym lepsze warunki otrzymamy od banku.

Jakie są oferty kredytów hipotecznych w bankach?

Kredyty hipoteczne to standardowe oferty wszystkich działających w Polsce banków. Mimo to należy mieć na uwadze, że warunki ich przyznawania oraz szczegóły umowy, w tym wysokość opłat mogą się między sobą różnić. Dobrze więc wcześniej zapoznać się z tymi propozycjami, korzystając choćby z porównywarek kredytowych, by sprawdzić, co będzie dla nas najkorzystniejsze.

Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty do kredytu hipotecznego

Niestety, ale kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma formalnościami i oprócz złożenia wniosku o przyznanie finansowania, konieczne będzie przedstawienie szeregu innych dokumentów. Dotyczyć one będą zarówno nas, jako kredytobiorców, jak i nieruchomości, którą chcemy kupić.

Jest tego dużo i warto wymienić tutaj choćby: zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z rachunków, umowę o pracę, odpisy z księgi wieczystej, umowę przedwstępną, wycenę nieruchomości i wiele, wiele innych. Potrzebna dokumentacja będzie inna, w zależności od rodzaju nieruchomości, jaką chce się kupić. Co istotne, należy dopilnować, by nie było żadnych braków formalnych, jakiekolwiek błędy sprawią, że cała procedura zacznie się przedłużać.

Kiedy dostanie się kredyt hipoteczny?

To oczywiście jeszcze nie koniec, ponieważ bank tak po prostu kredytu nie daje. Raz, że zostaniemy bardzo dokładnie zweryfikowani i poddani ocenie zdolności kredytowej, a dwa, trzeba dodatkowo przedstawić umowę zakupu. Wygląda to w ten sposób: idziemy do banku i przedstawiamy wszystkie dokumenty, wraz z umową przedwstępną, tam bank nas sprawdza i jeżeli wszystko jest w porządku, podpisuje się wstępną umowę kredytową.

Posiadając papier, konieczne jest wpisanie nieruchomości do księgi wieczystej i załatwienie sprawy u notariusza, wraz z podpisaniem właściwej umowy. Dopiero mając te dokumenty można iść ponownie do banku, gdzie zawierana jest już umowa faktyczna i wypłacane są pieniądze. Według przepisów prawa czas trwania procedury przyznania kredytu nie może być dłuższy niż 21 dni od momentu złożenia kompletu dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here