Kredyty i pożyczki to produkty w dzisiejszych czasach bardzo rozpowszechnione zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe. Poszczególne instytucje finansowe prześcigają się w tym, by przyciągnąć do siebie klientów, kusząc promocjami i atrakcyjnymi warunkami. Gdzie lepiej jednak sięgnąć po tego typu finansowanie – w banku czy parabanku? Co jest bezpieczniejsze?

Kredyt i pożyczka – czym się różnią?

Dla wielu osób kredyt i pożyczka to synonimy, które w praktyce oznaczają to samo, co jest dosyć powszechnym błędem. Te dwa zobowiązania finansowe, choć z gruntu rzeczy służą temu samemu – uzyskania potrzebnej gotówki, działają na zupełnie innych zasadach. Kredyty podlegają prawu bankowemu, co za tym idzie, mogą być udzielane wyłącznie przez banki właśnie, z kolei pożyczki działają na podstawie prawa cywilnego i może je udzielać każdy. Różnic rzecz jasna jest więcej i najczęściej dotyczą one stawianych warunków, opłat, wysokości kwoty, o jaką można się ubiegać czy czasem spłaty.

Czy można dostać kredyt w parabanku?

Jak zostało wspomniane – kredyty to domena banków, jako że zasady ich udzielania określa prawo bankowe. Jako że parabanki działają na innych prawach, nie mogą ich w gruncie rzeczy udostępniać, a jedyną możliwością, jest zaoferowanie pożyczki. Oczywiście w powszechnej świadomości wciąż używa się określenia „kredyt” w stosunku do zobowiązań pozabankowych, choć nie jest to zgodne z przepisami. Niestety może się to wiązać także z wprowadzaniem w błąd klientów. Kredyty w parabankach to temat, który analizuje serwis parabankowo.pl, skupiając się na wyjaśnieniu mechanizmu działania tych zobowiązań, aby było to zrozumiałe dla każdego. Jak wiadomo, wszelkiego rodzaju pożyczki należy brać z rozmysłem i będąc uzbrojonym w odpowiednią wiedzę.

Kredyt w banku – lepszy niż w parabanku?

Temat kredytów i pożyczek w bankach i firmach pozabankowych to temat rzeka. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Kredyty bankowe z pewnością są pod wieloma względami bezpieczniejsze – klienci są dokładnie weryfikowani, a przepisy prawa dość jasno definiują, w jakich ramach instytucje te mogą działać. Co więcej, gdyby z jakichś przyczyn doszło do nieprawidłowości, klient może dociekać swoich praw, z dużą dozą prawdopodobieństwa uzyskania pozytywnego efektu swojego działania. Oczywiście ma to też pewne ograniczenia, które związane są właśnie z warunkami, jakie trzeba spełnić, by w ogóle pieniądze dostać. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które planują duże inwestycje, czekać będzie naprawdę wiele formalności, których spełnienie bywa trudne.

Kredyt, pożyczka – w banku czy parabanku?

Chcąc uzyskać kredyt, z pewnością należy się zgłosić w banku, jako że tam są tylko dostępne. Nieco inaczej będzie to wyglądało  w przypadku pożyczek, które mogą być oferowane przez każdą z tych instytucji finansowych. Na tym tle zazwyczaj parabanki wychodzą lepiej, jako że warunki stawiane klientom są mniej restrykcyjne, dzięki czemu o wiele łatwiej i szybciej można otrzymać pieniądze.

Wybór tak naprawdę będzie zależał przede wszystkim od kilku podstawowych czynników. Jakie są nasze potrzeby finansowe – czyli cel, dla którego chcemy się starać o zobowiązanie. Pożyczką np. nie sfinansujemy zakupu domu, ale można ją wykorzystać do czego innego. Poza tym ważne jest, by i nasza sytuacja finansowa była w miarę pewna. Niezależnie od tego czy wybierze się kredyt, czy pożyczkę, pieniądze trzeba zwrócić wraz z odsetkami w określonym terminie. Pod tym względem parabanki są bardziej ryzykowne, jako że okres spłaty jest zazwyczaj krótszy niż w bankach, a oprocentowanie wyższe.

Rozważając te kwestie, warto jeszcze zrobić jedną rzecz – sprawdzić oferty różnych instytucji finansowych i je między sobą porównać, by znaleźć najkorzystniejszą dla siebie propozycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here