Pandemia koronawirusa oddziałuje niemal na każdą strefę naszego życia. Wiele osób w obecnej sytuacji stara się odwlec w czasie podejmowanie decyzji o dużym znaczeniu, zwłaszcza jeśli dotyczą one znacznych wydatków. Niestety, niektóre sprawy nie mogą czekać, nasze życie nie stanęło w miejscu, nie wiadomo też, kiedy świat zacznie na nowo sprawnie funkcjonować, więc nie ma na co czekać. Jeśli rozważasz kupno domu lub mieszkania i potrzebujesz w tym celu kredytu hipotecznego, to może teraz jest właśnie dobry moment, żeby go wziąć?

Kredyt hipoteczny w czasie pandemii – zmiany

Nie ma się co oszukiwać, koronawirus wymusił wprowadzenie pewnych zmian w systemie udzielania kredytów. Dotyczą one zarówno procedury, jak i warunków przyznania kredytu hipotecznego. Ponadto Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP do rekordowo niskiego poziomu, co jest dobrą wiadomością dla klientów, gdyż oznacza to niższe koszty związane ze spłatą zobowiązania. Niestety nie ma róży bez kolców i w wyniku tych działań banki zdecydowały się na podniesienie wysokości wymaganego wkładu własnego, w niektórych przypadkach nawet do 30%.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego zawsze było trudną decyzją, dlatego dobrze jest szukać informacji na ten temat w wielu miejscach, jak wziąć kredyt hipoteczny doradza blog kredyt-na-bank.pl. Chcąc kupić mieszkanie na kredyt, trzeba być obecnie szczególnie czujnym i śledzić zmiany, gdyż następują one bardzo szybko. W reakcji na zamknięcie niektórych sektorów gospodarki, takich jak restauracje, kluby i bary, banki ograniczyły dostęp do kredytów dla grup zawodowych z nimi związanych. Trudności w otrzymaniu finansowania budowy domu lub kupna nieruchomości mogą mieć również osoby zatrudnione w takich branżach jak turystyka, hotelarstwo czy rozrywka.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jeśli nasza sytuacja finansowa jest mimo wszystko stabilna i jesteśmy zdecydowani na to, by wziąć kredyt hipoteczny, musimy sprawdzić, czy na pewno jest nas na niego stać. W tym celu trzeba obliczyć swoją zdolność kredytową. Pomóc w tym może wykwalifikowany specjalista, taki jak doradca finansowy. Inną opcją jest użycie kalkulatora zdolności kredytowej. To narzędzie jest dobre w sytuacji, gdy chcemy wstępnie oszacować swoje możliwości finansowe w kontekście spłaty kredytu. Na podstawie podstawowych danych kalkulator zdolności podaje nam informacje, o jaką kwotę prawdopodobnie możemy wnioskować.

Czy warto brać kredyt w czasie pandemii?

To bardzo trudne pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Bardzo wiele zależy od naszej sytuacji zawodowo-finansowej. Z jednej strony rosnąca cały czas inflacja powoduje, że zgromadzone przez nas oszczędności tracą na wartości i dobrze byłoby je w jakiś sposób zainwestować. Z drugiej strony ryzyko utraty pracy dotyka nas wszystkich i tak naprawdę kryzys gospodarczy może zrujnować firmy w każdej branży. Tego typu dylematy każdy musi rozwiązać samodzielnie, sporo zależy również od tego, czy nasz charakter pozwala na podjęcie takiego ryzyka, czy byłoby to dla nas zbyt duże obciążenie psychiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here