Ogłoszenie upadłości konsumenckiej z roku na rok staje się coraz prostsze, dodatkowo zmniejszają się też wymagania względem dłużników, którzy zgłaszają swoje wnioski. Mimo wszystko, aby sprawa mogła w ogóle być rozpatrzona, konieczne jest skompletowanie wszystkich dokumentów. Jakich?
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to nic innego jak zredukowanie lub umorzenie długów osoby prywatnej, nieposiadającej działalności gospodarczej, która udowodni, że jest niewypłacalna. Oczywiście nie jest tak, że sąd anuluje wszystkie wierzytelności, bo to tak nie działa, chyba że w skrajnych przypadkach. Majątek dłużnika jest konfiskowany i sprzedawany, a uzyskana w ten sposób kwota trafia do wierzycieli w ramach spłaty. Jest to jednak dość długi proces i aby sprawa mogła ruszyć, konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania sądu rejonowego, a także dołączenie do niego wszystkich niezbędnych dokumentów.
Jak zgromadzić dokumenty do upadłości konsumenckiej?
Mimo iż procedura starania się o upadłość została uproszczona, nadal przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i stworzenie wniosku bywa kłopotliwe. Ilość rzeczy, które trzeba przygotować może być przytłaczająca, nie powinno się niczego pominąć, ponieważ w przeciwnym razie wszystko się przedłuży lub wniosek zostanie odrzucony. Upadłość konsumencka może być prostsza z pomocą prawnika (upadlosckonsumencka.expert), który wszystko przygotuje, a także dokładnie wyjaśni co i dlaczego będzie potrzebne. Warto też przyjrzeć się temu, jakie dokumenty należałoby zgromadzić.
Umowy pożyczkowe i kredytowe
Jednym z kryteriów rozpoczęcia procedury upadłościowej, jest udowodnienie przed sądem swojej niewypłacalności. Do tego potrzebne będą wszystkie umowy kredytowe i pożyczkowe, wraz z wyciągami bankowymi i potwierdzeniami ostatnich wpłat. Według przepisów, aby dana osoba mogła zostać uznana za niewypłacalną, zaległości z tytułu spłaty rat musi wynieść więcej niż 3 miesiące. Na takich dokumentach wszystko będzie dokładnie wyjaśnione.
Wezwania do zapłaty i inne dokumenty
Jeżeli zalegamy dłużej z płatnościami i nasi wierzyciele zaczynają nam wysyłać ponaglenia, pisma od komornika czy nakazy zapłaty, to także trzeba przygotować. Dotyczy to zresztą nie tylko kwestii kredytowych i pożyczkowych, ale też innych zaległości, np. jeżeli chodzi o rachunki. Liczyć będą się rzecz jasna te najbardziej aktualne, by sędzie widział kiedy nastąpiły ostatnie wpłaty i kiedy zaczęto domagać się pieniędzy. Przy tej okazji, warto też wydrukować wypis z BIK, gdzie będą zaznaczone wszystkie nasze długi.
Umowa o pracę i zeznania podatkowe
Żeby sąd mógł mieć jasność, jak wygląda nasza sytuacja życiowa, należy pamiętać także o takich dokumentach jak umowy o pracę. W ten sposób widoczne będzie, ile się zarabia i ile miało się pieniędzy w czasie zaciągania kolejnych długów. Z kolei zeznania podatkowe dość jasno wskazują sytuację finansową zarówno obecną, jak i przeszłą.
Dokumentacja medyczna
Po co w sądzie dokumentacja medyczna? Między innymi po to, by przedstawić, że za zadłużenie odpowiadał nasz stan zdrowia. Na przykład z powodu choroby czy wypadku straciło się pracę, a tym samym możliwość zarobkowania lub wydało się mnóstwo pieniędzy na leczenie.