Ostatnimi czasu wielu klientów banków, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich, zaczęło dochodzić swoich praw w sądzie. Wiele umów jest przez sądy unieważnianych, często banki proponują także ugody. Zależnie od typu kredytu, Twoja sprawa rozpatrywana może być w różny sposób. Warto w pierwszej kolejności zorientować się, czym różnią się kredyty denominowane od indeksowanych.

Kredyty frankowe – jak to się zaczęło?

Przed 2015 rokiem, klienci bardzo chętnie brali kredyty we frankach, a banki równie chętnie takie kredyty przyznawały. Dzięki stabilnemu przlicznikowi franka, taki kredyt był stosunkowo bezpieczny, pomimo  umowy, która pozostawiała margines niedopowiedzenia i możliwość grania na kursach waluty. Margines ten powiększył się znacznie w 2015, kiedy to z dnia na dzień kurs franka szwajcarskiego wzrósł ponad dwukrotnie. Waluta umocniła się nie tylko względem złotego, ale także innych kursów – było to spowodowane decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego, który zdecydował się „uwolnić” franka z zależności od euro. Oczywiście, spowodowało to ogromne straty po stronie frankowiczów, a kredyty, które zostały podjęte przez niczego niespodziewających się  klientów banków stały się dla wielu koszmarem – rata ich spłaty wzrosła nawet kilkukrotnie.

Na czym polega kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich?

Istnieją zasadniczo dwa typy kredytów we frankach (ale zasada ta odnosi się również do pożyczek w każdej innej walucie) – kredyt indeksowany i denominowany. Kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich (kancelariakredytobiorcy.pl) polega na tym, że jego kwota określana jest w złotych, jednak w chwili wpłaty na konto klienta przeliczana jest już względem kursu franka. Kurs ten, jak można się domyślić, ustalany jest przez banki indywidualnie, co w owym czasie dawało duże pole do zawyżania faktycznej wartości waluty. W istocie był to częsty proceder – jednak, gdy kurs franka szwajcarskiego poskoczył do góry, różnica pomiędzy spodziewaną przez klienta ratą kredytu, a faktyczną kwotą, którą musiałby zapłacić stała się niebotycznie wysoka. W tym przypadku klient wiedział więc, jaką kwotę w złotych dostanie na konto, jednak nie miał pojęcia, jak będzie wyglądać rata kredytu.

Co to jest kredyt denominowany do obcej waluty?

Drugi typ kredytu, który był oferowany przez banki, to kredyt denominowany do franka szwajcarskiego. Różnica pomiędzy kredytem indeksowanym a denominowanym polega na tym, że kwota, o jaką wnioskuje kredytobiorca wyrażona jest w obcej walucie. Jednak kredyt sam w sobie jest wypłacany w złotych, co oznacza, że w istocie klient nie wie, jaką kwotę w złotych dostanie na konto. Wnioskując bowiem o konkretną sumę we frankach jest w stanie przeliczyć ją po kursie aktualnym w dniu składania wniosku, jednak wpływ na konto odbywa się po przeliczeniu względem kursu w dniu wpłaty. Co, oczywiście również daje bankom pole do zaniżania bądź zawyżania kwoty, bowiem podobnie jak w przypadku kredytu indeksowanego, kurs waluty ustalany jest indywidualnie przez bank.

Jak widać, zarówno w przypadku kredytu indeksowanego, jak i denominowanego do franka szwajcarskiego, zaciągnięcie pożyczki wiązało się z ryzykiem. Obecnie jednak wiele kancelarii zajmuje się pomocą frankowiczom, a sprawy często rozpatrywane są na korzyść klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here