Wzięcie kredytu w banku nie jest sprawą łatwą, prostą i przyjemną. Nie jest przyjemne, gdyż przed przyznaniem nam kredytu pracownicy banku wnikliwie zlustrują całe nasze życie i ocenią motywacje, które przywiodły nas do banku. Nie jest proste, gdyż wymaga brnięcia przez tony dokumentów pisanych językiem zupełnie niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka, ba, dla każdego, kto nie ma specjalistycznego wykształcenia z obszaru ekonomii. Nie jest również łatwe, gdyż banki każdorazowo obliczają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, by zdecydować, czy udzielić mu kredytu, czy też nie. Niejednokrotnie pierwsze opłaty należy ponieść już przy składaniu wniosku – jest to opłata przygotowawcza za samo rozpatrzenie wniosku. Dlatego też warto wiedzieć na co banki zwracają uwagę oceniając zdolność kredytową klienta.

Po pierwsze sytuacja

Najważniejsze fakty, które będą interesować bank to nasza obecna sytuacja finansowa: nasze dochody i obciążenia. Najlepiej oceniony będzie wieloletni pracownik firmy zatrudniony na podstawie umowy o pracę – człowiek ze stałym dochodem i stabilnym zatrudnieniem. Z dużym prawdopodobieństwem nie będzie on miał problemu ze spłatą zaciągniętego długu w terminie, a przecież o to chodzi bankowi. Równie ważne są obciążenia: to, czy utrzymujemy kogoś (dzieci czy niesamodzielnych krewnych), czy mamy inne kredyty, jaką część dochodu wydajemy na opłaty stałe takie jak czynsz, rachunki czy eksploatacja samochodu. Wszystkie one, a zwłaszcza bilans przychodów i wydatków mogą wpłynąć na pozytywną lub negatywną ocenę zdolności kredytowej.

Po drugie historia

Drugim czynnikiem mającym największy wpływ na zdolność kredytową jest nasza historia kredytowa przechowywana w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Nie możemy oczywiście być dłużnikami zapisanymi w rejestrze dłużników, jeśli chcemy ubiegać się o kredyt w banku, jednak nie tylko tego dotyczy historia kredytowa. Składają się na nią wszystkie informacje o dotychczasowych pożyczkach i kredytach, o tym czy terminowo je spłacaliśmy i czy mieliśmy jakiekolwiek problemy z ich spłatą. Również historia używania kart i kont debetowych jest dla banku ważna – pozwala określić, czy mamy tendencję do wpadania w długi, czy raczej rozsądnie gospodarujemy pieniędzmi.

Jakie są alternatywy?

Wiedząc, co sprawdzają banki możemy zacząć spekulować jakie mamy szanse na kredyt. Warto wspomóc się internetowymi narzędziami do oceny zdolności kredytowej – jednym z nich posługuje się serwis Match Banker, który poza oceną zdolności kredytowej oferuje również pośrednictwo w znalezieniu pożyczki pozabankowej – czyli niewymagającej zdolności kredytowej. Dzięki jego wyszukiwarce możesz znaleźć pożyczkę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości, nawet jeśli po zetknięciu z tradycyjnymi bankami straciłeś już na to nadzieję. Odwiedź stronę matchbanker.pl i sprawdź, jakie oferty pożyczenia pieniędzy są dla ciebie dostępne. Uzyskasz pełną informację o kosztach i terminach spłat, a także dowiesz się, kiedy pożyczone pieniądze pojawią się na twoim koncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here