Ethereum jest kryptowalutą, która cieszy się coraz większą popularnością i jest rozpoznawalna nawet wśród osób, które dotychczas słyszały tylko o Bitcoinach. Jednocześnie, Ethereum daje o wiele większe możliwości, niż się na początku wydaje. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej cyfrowej waluty.

Co to jest Ethereum?

Ethereum to zdecentralizowana platforma obliczeniowa, umożliwiająca m.in. transfer cyfrowych pieniędzy. Oparta jest na technologii blockchain, czyli baz danych, które zawierają kluczowe informacje o transakcjach. To, co wyróżnia Ethereum, to możliwość tworzenia i dodawania własnych aplikacji, wchodzenia z nimi w interakcje. Co istotne, aplikacje te nie mogą być zamknięte oraz cenzurowane.

No dobrze, a w jaki sposób odnosi się to do kryptowalut? Tutaj trzeba wiedzieć, że Ethereum to tak naprawdę protokół, natomiast jego jednostką (kryptowalutą) jest ehter (ETH). Inwestorzy jednak oba terminy (ether i Ethereum) stosują zamiennie w kontekście transakcji finansowych. My w dalszym ciągu skupimy się na samej kryptowalucie, pomijając skomplikowane kwestie technologiczne.

Gdzie kupić ether (ETH)?

Ethereum kupisz lub sprzedasz online, w kantorze lub na giełdzie kryptowalut, przy czym pierwszy sposób jest znacznie prostszy.

Podczas zakupu, podajesz kwotę, za jaką chcesz otrzymać ETH i kryptowaluta ta jest automatycznie przeliczana według kursu. Przy sprzedaży jest podobnie, podajesz jedynie wartość etheru. Wymiana może następować automatycznie lub, ze względu na częstą zmianę kursu, dopiero po mailowym potwierdzeniu, gdy różnica kursu będzie wynosić powyżej 3%. W przypadku zakupu etheru konieczne jest podanie adresu ETH do wypłaty. Plusem zakupu/sprzedaży kryptowalut w kantorze jest prostota, szybkość oraz dostępność. Minusem – wyższa prowizja.

Chcesz zaoszczędzić na prowizji? Możesz założyć konto w jednej z giełd kryptowalut. Ethereum dostępne jest m.in. na BitBay, Binance oraz CoinDeal. Możliwości zakupu są dwie – z weryfikacją lub bez. Jeśli chcesz kupić ehter za złotówki, będziesz musiał zweryfikować konto na giełdzie. W zależności od konkretnej giełdy trzeba przelać środki na konto lub dokonać przelewu za ether podczas finalizacji transakcji. Handel bez weryfikacji jest możliwy w sytuacji, gdy wymieniasz jedną kryptowalutę na drugą. Rozwiązaniem pośrednim jest zakup jej w kantorze, po czym wymiana na inną na giełdzie, aczkolwiek ma to sens głównie wtedy, gdy interesuje cię mniej popularna kryptowaluta. Dlaczego? Ponieważ w kantorze wymienisz nie tylko Ethereum czy Bitcoina, ale również Monero, DASH-a.

Co warto wiedzieć o Ethereum?

Wiesz już, czym jest Ethereum i ether, a także, jak kupić kryptowalutę. Co jeszcze jest ważne?

Jeden ze sposobów na wykorzystanie ETH, są transakcje finansowe. Kryptowaluta ta traktowana jest jako cyfrowy pieniądz, ale to nie jedyne jej zastosowanie. System bloków Ethereum jest programowalny, można go użyć w zdecentralizowanych aplikacjach finansowych, na giełdach etc.

Ether nie zapewnia prywatności – dokonując każdej transakcji, wszystkie informacje zapisywane są w bloku i dostępne publicznie. Choć wśród nich nie ma danych osobowych, są sposoby na to, aby za pomocą adresu Ethereum zweryfikować tożsamość.

ETH jest jednym ze sposobów na inwestycję, aczkolwiek zawsze trzeba pamiętać o zmienności kursu kryptowalut, a więc w praktyce, możesz zarówno sporo zarobić, jak i stracić. A czy można dokonywać nim płatności? Teoretycznie tak, szczególnie, że sprzyja temu większa stabilność etheru niż Bitcoina. W praktyce jednak, przynajmniej w Polsce, niewiele instytucji umożliwia płatność Ethereum, bardziej popularny jest Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here