Diamenty (brylanty) inwestycyjne to interesująca propozycja dla inwestorów, którzy są gotowi ulokować kapitał na kilka, kilkanaście lat. Ceny diamentów, podobnie jak na przykład kurs złota, znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale w przeciwieństwie do nich nie ulegają tak gwałtownym, okresowym wahaniom. Co jeszcze warto wiedzieć o inwestycji w brylanty?

Diamenty są piękne, ale również wyjątkowo twarde, trudnotopliwe i odporne na działanie kwasów oraz zasad. Ze względu na taki zestaw właściwości znajdują zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale również w szeroko rozumianej branży technologicznej. Ponieważ są dodatkowo bardzo rzadkim kamieniem szlachetnym, a przy tym mają ponadczasową wartość, często są też traktowane jako atrakcyjna forma inwestycji. Poniżej wyjaśniamy, od czego zależy wartość brylantów inwestycyjnych, a także, jak lokować w nie środki tak, by móc liczyć na satysfakcjonujące zyski.

Brylanty inwestycyjne – dlaczego warto?

Zakup brylantów inwestycyjnych może stanowić dochodową formę inwestycji z co najmniej kilku względów. Przede wszystkim, przemawia za tym występowanie czynników, które sprzyjają wzrostowi ich wartości. Mowa tu o czynnikach, takich jak: stopniowe wyczerpywanie się złóż diamentów, wzrost zapotrzebowania na diamenty ze strony dużych rynków azjatyckich, czy też poprawa kondycji wielu gospodarek i idący za tym wzrost popytu na dobra luksusowe.

Istotny jest również fakt, że inwestycji w brylanty nie towarzyszą zagrożenia, które występują w przypadku tradycyjnych form lokowania kapitału. W przypadku zakupu na przykład akcji, obligacji czy jednostek funduszy inwestycyjnych, na dochodowość inwestycji niekorzystnie wpływają zawirowania rynkowe, ataki spekulacyjne czy niestabilna sytuacja polityczna. Brylanty inwestycyjne są odporne na wszystkie tego typu ryzyka, dzięki czemu w każdej sytuacji stanowią bezpieczną przystań dla kapitału.

Brylant inwestycyjny – co wpływa na jego wartość?

Znajomość zasad wyceny diamentów jest niezbędna, by móc w nie świadomie i zyskownie inwestować. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wycena każdego brylantu inwestycyjnego dokonywana jest na podstawie jego czterech głównych cech: szlifu, masy, czystości i koloru.

Diament staje się brylantem po tym, jak zostanie oszlifowany. I w praktyce, to właśnie szlif uważany jest za najistotniejszy parametr opisujący brylant. W tym kontekście znaczenie mają: kształt, proporcje oraz jakość polerowania. Najbardziej znany i najchętniej wybierany jest szlif okrągły, który oferuje najlepsze odbicie światła.

Im większa masa diamentu, tym większa jego wartość, a więc jednocześnie wyższy potencjalny zysk z inwestycji. Warto wiedzieć, że masa wyrażana jest w jednostkach zwanych karatami, a jeden karat waży 0,2 grama.

Identyczna zależność występuje w przypadku czystości, tj. im wyższa klasa czystości brylantu, tym wyższa jego cena. Klasy oznaczane są symbolami: FL, IF, VVS2, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, I1, I2, I3 – klasa FL odznacza się najniższą czystością, a I3 najwyższą.

Kolor, ostatni z parametrów decydujących o wartości brylantu, określa się literami od D do Z. Najbardziej cenione są opisywane literą D diamenty bezbarwne, natomiast najniższą cenę uzyskują diamenty oznaczone literą Z, które odznaczają się wysokim nasyceniem, najmniej pożądanego, koloru żółtego.

Jak powinna wyglądać inwestycja w brylanty?

Zakup brylantu inwestycyjnego należy uznać za inwestycję o dość wysokiej potencjalnej stopie zwrotu, a jednocześnie stosunkowo niskim poziomie ryzyka. Co ważne jednak, ponieważ diamenty nie są produktami spekulacyjnymi i mają stabilne ceny, sprawdzają się wyłącznie w roli inwestycji długoterminowej – minimum cztero-, pięcioletniej. Na pojawienie się satysfakcjonujących zysków trzeba poczekać nieco dłużej również dlatego, że sprzedaż brylantów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu 23-procentowym podatkiem VAT.

Aby inwestycja w brylanty przyniosła oczekiwane rezultaty, należy skupić się na ofercie wiarygodnych dostawców diamentów inwestycyjnych, takich jak Mennica Polska. Wspomniany producent, za pośrednictwem strony:  https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/diamenty/, udostępnia bogaty wybór brylantów inwestycyjnych, różniących się masą, czystością czy kolorem. Dzięki niemu, każdy zainteresowany inwestycją w brylanty może znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here