Pożyczka na raty to czasami jedyny sposób na sfinansowanie różnych potrzeb konsumpcyjnych i nieprzewidzianych wydatków. Polacy często przeznaczają ją na remont mieszkania, wakacyjny wyjazd, zakup samochodu czy nowego telewizora. Przed pożyczeniem pieniędzy należy jednak pamiętać, żeby poszukać najkorzystniejszej oferty pożyczki ratalnej. Podpowiadamy, co może wpłynąć na obniżenie jej kosztów.

Z danych BIK wynika, że w 2018 roku na rynku pozabankowym firmy pożyczyły Polakom łączną kwotę 7,2 mld zł. To o 41% więcej w porównaniu do 2017 roku. Najczęściej były to zobowiązania krótkoterminowe, spłacane w ciągu jednego lub kilku miesięcy. Instytucje pozabankowe obsługują aż dwie trzecie rynku finansowania na niskie kwoty do 2 tys. zł. W ostatnich latach widać także coraz większe zainteresowanie klientów pożyczkami na raty.

– Polacy korzystają z różnych źródeł finansowania. Wciąż najpopularniejsza jest pożyczka od znajomych czy rodziny. Jednocześnie coraz więcej klientów szuka przez Internet gotówki w firmach pożyczkowych – zauważa ekspert marki Ferratum Money. – W ofercie tych ostatnich coraz popularniejsze są pożyczki na raty. Wynika to z faktu, że są łatwo dostępne online, pozwalają pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a do tego spłata zobowiązania odbywa się w wygodnych ratach nawet przez kilka lat.

Co składa się na koszty pożyczki ratalnej?

Zaciągnięcie pożyczki na dowolny cel wiąże się z kosztami (wyjątkiem są promocyjne oferty dla nowych klientów – pożyczki za 0 zł). Do podstawowych kosztów zaliczane jest oprocentowanie, które jest ustalane przez pożyczkodawców w zależności od kwoty pożyczki i okresu jej spłaty.

Aby poznać cały koszt zobowiązania, trzeba zwrócić uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Ten parametr określa łączny całkowity koszt pożyczki w skali roku i jest podawany procentowo. Wysokość RRSO zależy od oprocentowania, naliczonej prowizji oraz innych kosztów zobowiązania.

Szukając korzystnej pożyczki, najlepiej wybrać ofertę z jak najniższym oprocentowaniem RRSO. Wtedy mamy pewność, że pożyczyliśmy pieniądze tanio. To jednak niejedyny sposób, żeby otrzymać pożyczkę na korzystniejszych warunkach niż standardowe.

Jak otrzymać korzystną pożyczkę na raty?

Konsument, który wnioskuje o pożyczkę, musi liczyć się z tym, że instytucja pozabankowa przeanalizuje jego zdolność kredytową i sprawdzi historię w Biurze Informacji Kredytowej oraz rejestrach dłużników. Każdy klient, który przejdzie pozytywnie taki proces, może liczyć nie tylko na uzyskanie finansowania, ale również na otrzymanie korzystniejszych warunków pożyczenia gotówki.

Wiarygodny, spłacający w terminie swoje zobowiązania pożyczkobiorca ma szansę nie tylko wynegocjować niższe koszty pożyczki, ale również ma szansę na różnego rodzaje bonusy, np. odroczenie spłaty pierwszej raty pożyczki o jeden lub kilka miesięcy, wakacje od spłaty raty itp. Opłaca się być również lojalnym klientem. W takim przypadku, jeśli poprzednie zobowiązania zostały spłacone w terminie lub przed terminem, firma pożyczkowa może zaproponować korzystniejsze warunki kolejnej pożyczki na raty.

Pożyczka ratalna to zobowiązanie, które może pomóc zarówno wtedy, gdy nagle potrzebujemy gotówki, jak i przy realizacji długo planowanych projektów. Dzięki niej możemy sfinansować nawet bardzo duże wydatki. Aby jednak mieć dostęp do pożyczek z niższymi kosztami, należy dbać o swoją wiarygodność pożyczkobiorcy, spłacając każde zobowiązanie w terminie i często korzystać z oferty tej samej firmy pożyczkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here