Musisz kupić kasę fiskalną, ale boisz się, że jest to zbyt wysoki koszt? Szukasz zniżek, ulg dla przedsiębiorców na zakup/wymianę kasy fiskalnej? Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które powinny okazać się pomocne.

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Kasy fiskalne sprzedaje mojafiskalna.pl (sprawdź ile kosztuje kasa fiskalna) – w swojej ofercie ma sprzęt takich producentów jak Novitus czy Elzab, możesz więc porównać ceny. A od czego one zależą? M.in. od tego, czy chcesz kupić kasę, czy drukarkę.

Kasy fiskalne to koszt ok. 1500-1700 zł. W niektórych przypadkach w tę cenę wliczona jest fiskalizacja, dzięki czemu można nieco zaoszczędzić. Na większy wydatek musisz liczyć się wtedy, gdy potrzebujesz drukarki fiskalnej. Tu już ceny zaczynają się od 2000 zł, a dochodzą do 3000 zł (znowu oszczędnością będzie zakup drukarki z fiskalizacją w zestawie).

Ponadto sama kasa to jedno, nierzadko trzeba do niej dokupić akcesoria. Co się może przydać? Przedstawiamy podstawowe akcesoria wraz z cenami:

  • karta SIM do kasy fiskalnej – od 60 do 100 zł;
  • modem GPS – ok. 100 zł;
  • moduł zewnętrzny WiFi – ok. 100 zł;
  • skórzane etui na mobilną kasę fiskalną – ok. 150 zł;
  • zewnętrzny wyświetlacz klienta – ok. 350 zł.

W praktyce nawet gdy decydujesz się na zakup tańszego sprzętu, czyli kasy fiskalnej, koszt dochodzi do 2000 zł i rośnie, gdy potrzebujesz więcej niż jednego urządzenia.

Fiskalizacja kasy – koszt usługi

Fiskalizacja to jednorazowa czynność, której celem jest w przejście z trybu treningowego na tryb fiskalny. Jest to konieczne, aby móc rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży.

Fiskalizację kasy może przeprowadzić wyłącznie serwisant, który posiada uprawnienia nadane mu przez producenta sprzętu. A to, jak się domyślasz, wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Od razu uspokajamy, nie są one wysokie – cena fiskalizacji waha się między 50 a 100 zł, ostateczna wysokość w dużej mierze zależy od tego, czy chcesz ją przeprowadzić w siedzibie serwisanta, czy w swojej firmie.

Jak wspominaliśmy wcześniej, czasami w cenę kasy lub drukarki fiskalnej wliczona jest także fiskalizacja, co stanowi dodatkową oszczędność. A co w sytuacji, gdy to nadal za dużo? Możesz liczyć na ulgi i zniżki?

Ulgi, zniżki na kasy fiskalne

Od razu mamy dobrą wiadomość – możesz starać się o odliczenie ulgi na zakup kasy fiskalnej. Dotyczy to:

  • przedsiębiorców, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży (np. przekroczyli limit rocznego obrotu) i którzy w terminie ustalonym przez przepisy rozpoczęli rejestrację transakcji przy użyciu kas online;
  • przedsiębiorców, u których nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży, ale którzy zdecydowali się na to dobrowolnie przy użyciu kas online (w tym wypadku trzeba spełnić dodatkowy warunek, który mówi, że przedsiębiorca nie używał wcześniej kas rejestrujących starego lub nowego typu).

Spełniasz te warunki? W takim razie będziesz mógł odliczyć od podatku kwotę zakupu każdej z kas w wysokości 90% ceny zakupu urządzenia. Aczkolwiek kwota odliczana od podatku nie może być wyższa niż 700 zł. Ważną informacją jest to, że obecnie ulga obowiązuje wyłącznie na kasy fiskalne online.

Aby starać się o ulgę, musisz przedstawić fakturę potwierdzającą zakup kasy, a także dowód zapłaty całej należności.

Natomiast ciekawostką jest, że w niektórych bankach osoby decydujące się na otwarcie wybranego konta firmowego mogą zakupić kasę fiskalną ze zniżką, wynoszącą nawet do 20%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here