Biorąc jakikolwiek kredyt lub pożyczkę, musimy liczyć się z tym, że zwrócić będziemy musieli nie tylko pożyczoną kwotę, ale również odsetki. Odsetki to koszt, który naliczany jest za używanie pożyczonego kapitału. Na wysokość odsetek wpływa wiele czynników, dlatego też dokładne obliczenie ich wysokości nie jest proste.  Nie mniej, przed pożyczeniem pieniędzy należy zrobić wszystko, aby jak najdokładniej oszacować koszty oraz poznać wszystkie warunki spłaty.

Pożyczki online – co warto o nich wiedzieć?

Pożyczki online to najprostszy i najszybszy sposób na zdobycie gotówki. Firm, które udzielają szybkich pożyczek przez internet, jest bardzo dużo, a same pożyczki online charakteryzuje blog dobrapozyczka24.pl. Jest to specyficzny produkt finansowy, gdyż zasady udzielania tego typu pożyczek nie są jednoznacznie określone. Korzystając z usług parabanków, podpisujemy umowę cywilnoprawną, w której mogą znajdować się niemal dowolne zapisy odnośnie dodatkowych opłat oraz warunków spłaty. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby bardzo wnikliwie czytać wszelkie podpisywane dokumenty.

Pożyczki online zasadniczo różnią się od kredytów udzielanych przez banki, przede wszystkim bardzo często ich spłata nie jest rozłożona na raty i konieczne jest oddanie pożyczonej kwoty w określonym terminie w całości, wraz z odsetkami. Oczywiście zdarzają się również oferty pożyczek ratalnych i w tej sytuacji wysokość odsetek, a co za tym idzie, wysokość miesięcznych rat jest kwestią kluczową.

Jak obliczyć odsetki od pożyczki?

Zacznijmy od tego, że do obliczenia odsetek konieczne jest posiadanie wiedzy na temat oprocentowania nominalnego. Jest to parametr, którego wartość podawana jest zazwyczaj w skali roku i decyduje on o wysokości stopy procentowej branej pod uwagę podczas obliczania kosztu pożyczki. Zazwyczaj odsetki obliczane są w skali całego roku lub jednego miesiąca. W pierwszym przypadku należy pomnożyć kapitał przez wysokość oprocentowania nominalnego. Chcąc uzyskać informacje na temat odsetek jednomiesięcznych, należy otrzymany w ten sposób wynik podzielić przez 12.

Przedstawiony sposób daje wynik, który jest wartością szacunkową. Trzeba pamiętać o tym, że bardzo dużo zależy od tego, na jaki rodzaj rat decydujemy się, biorąc pożyczkę ratalną (malejące czy stałe), czy nawet liczby dni w miesiącu. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z oferty rzetelnej od uczciwej firmy pożyczkowej, to możemy liczyć na to, że wszystkie dane na temat wysokości rat, a także dokładny harmonogram spłaty zostaną nam przekazane, zanim podpiszemy umowę.

Jak zmniejszyć wysokość odsetek od pożyczki?

Odsetki stanowią dużą część miesięcznych rat, dlatego warto poszukać takiej oferty, która zapewni nam jak najmniejsze koszty w związku z zaciągnięciem pożyczki. Czy my, jako klienci firmy pożyczkowej możemy jakoś wpłynąć na wysokość odsetek? Zazwyczaj nie ma możliwości negocjacji wysokości oprocentowania, jednak warto wiedzieć, że im szybciej spłacimy pożyczkę, tym mniej odsetek zapłacimy pożyczkodawcy. Warto zatem rozważyć skrócenie okresu spłaty zobowiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here