Odfrankowienie kredytu – na co można liczyć?

0
587

W momencie gdy na rynku pojawiła się możliwość zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich, wielu klientów banków zdecydowało się na skorzystanie z tej właśnie opcji. Początkowo wydawała się ona niezwykle korzystna, ponieważ stopy oprocentowania w Szwajcarii były dość stabilne, a ogólne oprocentowanie niższe, niż w przypadku brania kredytów w złotówkach. Kredyty brane w obcych walutach jednak od samego początku są obciążone tzw. ryzykiem walutowym. Wielu klientów podejmując decyzję o kredycie nie zdawało sobie jednak do końca z tego sprawy, a banki dziś oskarża się o celowe wprowadzenie w błąd podczas procesu kredytowego oraz niedoinformowanie klientów. Czy z tej sytuacji można w jakiś sposób wybrnąć? Obecnie podejmuje się walkę na kilka sposobów, a jednym z nich jest właśnie “odfrankowienie kredytu“.

Z czym wiąże się odfrankowienie kredytu?

Odfrankowienie kredytu wiąże się oczywiście z przedstawieniem sprawy w sądzie. To sąd może orzec, że zasady związane z przeliczaniem wysokości rat, są w jakiś sposób niedozwolone. W takich sytuacjach może dojść do tego, że zostanie stwierdzona nieważność takiej właśnie umowy. Czy to jednak oznacza, że wówczas nie musimy już spłacać raty?

Oczywiście takie zasądzenie nie sprawia, że kredyt zostaje w całości unieważniony. Wówczas kredytobiorca jest zobowiązany do tego, aby spłacać taki kredyt jako kredyt złotowy. Oprocentowanie takiego kredytu jednak wynosi wówczas tyle, ile oprocentowanie do wcześniej przyznanego kredytu we frankach szwajcarskich. Wielu kredytobiorców, którzy zostali wprowadzeni w błąd przez banki, może także liczyć na zwrot pieniędzy z nadpłaconych rat kredytu we frankach. Muszą jednak istnieć konkretne przesłanki ku temu, aby można było liczyć na tego typu zwrot.

Odfrankowienie kredytu wiąże się zatem bezpośrednio ze zmianą waluty. Kredyt we frankach szwajcarskich, jest zmieniany na kredyt złotowy. Oprocentowanie pozostaje jednak niezmienne z pierwotnej umowy. W związku z tym natomiast, że kredyty te posiadały dość niskie oprocentowania, jest to bardzo korzystne dla wszystkich frankowiczów. Pomoc dla frankowiczów jest szerzej opisana na stronie https://www.stop-frank.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here