Zakup akcji i budowa portfela inwestycyjnego powinny być poprzedzone zapoznaniem się z terminami charakterystycznymi dla obrotu papierami wartościowymi. Myślisz o zakupie akcji? Dowiedz się, czym jest rynek byka i rynek niedźwiedzia oraz jak wpływają one na ceny spółek.

Czym charakteryzuje się rynek byka?

O rynku byka mówi się wówczas, gdy notowania cen akcji rosną. Inaczej ujmując, na rynku panuje hossa. To przekłada się na zachowania inwestorów – popyt na akcje przewyższa ich podaż. Jednocześnie rynek byka jest uważany za dobry moment do inwestowania – to właśnie w czasie hossy inwestorzy chętnie kupują akcje. Dlaczego?

Ze względu na rosnące ceny akcji, inwestor może sporo zarobić na ich sprzedaży w odpowiednim momencie. Jednocześnie wytypowanie momentu, w którym dane akcje osiągnęły już maksymalną cenę, jest najtrudniejsze. W tym celu osoby z rozbudowanym portfelem papierów wartościowych korzystają z różnych narzędzi do analizy technicznej i fundamentalnej.

Rynek byka nie pozostaje bez wpływu na różne gałęzie gospodarki – hossa wzmacnia wzrost gospodarczy, maleje też bezrobocie. Tutaj można przeczytać więcej o tym, jak rynek byka wpływa na ceny akcji i gospodarkę.

Kiedy mówi się o rynku niedźwiedzia?

Przeciwieństwem rynku byka jest rynek niedźwiedzia (bessa). W kontekście akcji oznacza to spadek ich notowań. To pociąga za sobą określone działania uczestników rynku – inwestorzy:

  • Chętnie sprzedają posiadane w portfelu akcje, obawiając się, że ich ceny spadną jeszcze niżej
  • Wstrzymują się z zakupem papierów wartościowych, czekając na lepszy moment, aby nie stracić

Mimo że rynek niedźwiedzia i rynek byka są cyklicznymi zjawiskami, to między nimi widoczne są duże różnice. Bessa trwa krócej, a sam spadek notowań akcji jest bardzo dynamiczny. Rynek niedźwiedzia – podobnie jak rynek byka – ma swoje odzwierciedlenie w sytuacji gospodarczej. Podczas bessy do firm płynie mniej pieniędzy, a to powoduje, że są one mniej skłonne do tworzenia miejsc pracy czy inwestowania.

Rynek byka czy niedźwiedzia – jak radzą sobie inwestorzy?

Akcje wybranych spółek możesz kupić zarówno podczas rynku byka, jak i rynku niedźwiedzia. Jeżeli jednak nie masz dużego doświadczenia w inwestowaniu, to postąpisz rozsądnie, czekając na hossę na rynku. Powodów jest kilka:

  • Dobre wyczucie trendu to sposób na zarobek – gdy kupisz akcje po niskich cenach, zarobisz na ich sprzedaży po wzroście notowań
  • Ryzyko podczas hossy jest mniejsze, chociaż nadal trzeba się z nim liczyć – w dalszym ciągu będziesz musiał trzymać rękę na pulsie
  • W czasie rynku niedźwiedzia ceny akcji wciąż spadają – trudnością jest określenie momentu, w którym trend zmieni kierunek

W przypadku bessy rozwiązaniem może być też otwieranie krótkich pozycji i czerpanie zysku ze spadków. Bez doświadczenia i umiejętności korzystania z różnych narzędzi wspomagających inwestowanie, trudno będzie jednak o zadowalające wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here