Chociaż na co dzień większość z nas czuje się całkowicie bezpiecznie w swoim domu czy miejscu pracy, to osoby zajmujące się bezpieczeństwem publicznym namawiają do samodzielnych przygotowań na sytuacje kryzysowe. Jedną z podstawowych czynności powinno być przygotowanie tzw. plecaka ucieczkowego, czyli zestawu najważniejszych przedmiotów pozwalających na błyskawiczną ewakuację z domu. Jak się zabrać za przygotowania? Co powinno wchodzić w skład takiego plecaka?
Po co Ci plecak ucieczkowy?
Sytuacji, które mogą zmusić Cię do nieoczekiwanego opuszczenia domu, nie brakuje. Może to być katastrofa naturalna, jak powódź czy tornado, ale również mogą to być zamieszki, wojna czy inna sytuacja wymagająca nagłej ucieczki. Przykład Ukrainy pokazuje, że z dnia na dzień nasze życie może zostać odwrócone o 180 stopni. Rozsądnie jest zatem być przygotowanym na nieoczekiwaną sytuację, aby mając tylko kilka minut nie szukać po całym domu najważniejszych rzeczy do przetrwania poza miejscem zamieszkania. Warto podkreślić, że plecak ucieczkowy nie zawiera w sobie zestawu survivalowego na kilka tygodni, ale najważniejsze przedmioty ułatwiające przetrwanie kilku dni i skorzystanie z oferowanej pomocy.
Co zabrać do plecaka?
Jednym z najważniejszych elementów plecaka ratunkowego bez wątpienia będą kopie dokumentów – dowodu tożsamości, prawa jazdy, paszportu. Jeśli regularnie przyjmujesz jakieś leki (np. na nadciśnienie czy cukrzycę), to również pewna ich rezerwa powinna się znaleźć w takim zestawie. Kolejnymi niezbędnymi elementami będą drobne nominały pieniędzy (najlepiej w kilku walutach), zestaw do pierwszej pomocy, niewielki zapas jedzenia (na 24 do 48 godzin), radio (najlepiej analogowe na baterie), ciepłe ubrania, koc termoizolacyjny, scyzoryk (jeszcze lepiej tzw. multitool), zapałki, papier toaletowy czy kopie kluczy (z domu, samochodu, etc.), podstawowe naczynia. Warto postawić na solidny plecak, który nie tylko wytrzyma kilka kilogramów obciążenia, ale będzie przy tym wygodny i odporny na deszcz i trudne warunki atmosferyczne.
Jak się zabrać za przygotowanie plecaka ucieczkowego?
Zacznij od planu – umieść wszystko, co Twoim zdaniem przydałoby podczas wymuszonego, kilkudniowego pobytu poza domem. Większość elementów możesz nabyć bez ruszania się z domu – np. w sklepie internetowym tanie-zakupy.pl znajdziesz całkiem sporo akcesoriów przydatnych do outdoorowych sytuacji, jak również bardzo solidne plecaki. Na koniec po prostu wszystko spakuj i upewnij się, że waży niezbyt dużo – tak, abyś mógł go nieść przez dzień czy dwa na plecach.