Smartfon z wyśmienitym aparatem w okolicach 1500 złotych? Tak, to możliwe!

0
714

Aparaty fotograficzne odgrywają coraz większą rolę w specyfikacji smartfonów. W dobie mediów społecznościowych coraz chętniej sięgamy właśnie po te urządzenia, by uwiecznić ciekawe momenty z naszego życia i podzielić się nimi z innymi. Dla wielu jedynym aparatem, jaki posiadają, jest ten w  telefonie. Czy dysponując kwotą w okolicach 1500 złotych, można kupić telefon z dobrym aparatem? Jak najbardziej!

Fotograficzny smartfon – czyli jaki?

Jakie parametry powinien mieć smartfon, który możemy rozważać w kategoriach fotograficznego? Z pewnością nie wystarczy sugerować się samą liczbą megapikseli – dzisiaj nawet tanie urządzenia mogą mieć 48, 64 czy nawet 108 MPx i niekoniecznie musi przekładać się to na jakoś wykonywanych fotografii. Na wysokiej jakości zdjęcia przekładają się różne elementy aparatu –  zarówno mające odzwierciedlenie w specyfikacji technicznej, jak i zainstalowane oprogramowanie, które przetwarza zapisany obraz. Z elementów budowy, które przekładają się na jakość reprodukowanego obrazu, warto wymienić chociażby światło soczewki (najnowocześniejsze telefony mają regulowane światło, w zależności od warunków oświetleniowych), rozmiar soczewki (im większa, tym lepszej jakości zdjęcia jest w stanie wykonać), rozmiar piksela czy obecność stabilizacji obrazu (cyfrowej bądź optycznej, a najlepiej obu tych rozwiązań równocześnie). Oczywiście to tylko niektóre z elementów przekładających się na jakość reprodukowanych zdjęć i materiałów wideo. Jak skutecznie pokazują telefony marki Google Pixel, nawet ze słabszych technicznie aparatów można bardzo dużo wyciągnąć dobrze przygotowanym oprogramowaniem dokonującym post-processingu dlatego również i tego elementu nie można pominąć, porównując ze sobą różne modele telefonów.

Czy można kupić telefon z dobrym aparatem za niewielkie pieniądze?

Celując w najwyższej jakości aparat, trudno będzie znaleźć nowe urządzenie w budżecie oscylującym w okolicach 1500 złotych. Natomiast decydując się na poszukiwania wśród telefonów z drugiej ręki, można znaleźć smartfony z naprawdę potężnym aparatem, które sprawdzą się zarówno w zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych, jak i tych wykonywanych nocą. Przykładem jest, chociażby Samsung S10 używany, który pomimo dwuletniej obecności na rynku wciąż zachwyca jakością zdjęć i filmów, a do kupienia jest w cenach dzisiejszych telefonów ze średniej półki. Niektóre z zastosowanych rozwiązań wciąż wyprzedzają konkurencję, np. regulowana przysłona w zakresie f/1.5-2.4. Doskonały aparat w telefonie wcale nie musi kosztować majątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here