Sezon grzewczy trwa w Polsce dość długo. Jeśli dość wcześnie jesienią pojawiają się chłodne dni i utrzymują także na początku wiosny, to okres grzania domu może wynosić nawet pół roku. Dlatego tak ważne jest by wybrać właściwe, tanie ogrzewanie domu, dobrze się na sezon grzewczy przygotować i stosować się do wskazówek pozwalających na zatrzymanie ciepła w domu. Dzięki temu można ograniczyć koszty ogrzewania. Czym ogrzewać dom i jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Podstawowe pytanie dotyczące ogrzewania domu, to: kiedy zaczyna się sezon grzewczy, czyli kiedy trzeba być gotowym na grzanie? Wedle rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 20017 sezon grzewczy zaczyna się, gdy przez co najmniej 3 dni następujące po sobie występuje temperatura niższa niż 10 stopni.

Nie ma zatem ustawowo konkretnie określone, od kiedy sezon grzewczy ma się zacząć w danym roku. Co więcej, w budynkach wielorodzinnych kwestie uruchomienia ogrzewania są określane w umowie między odbiorcą a dostawcą ciepła. Każda spółdzielnia mieszkania podejmuje samodzielnie decyzję, kiedy włączyć ogrzewanie. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych, którzy mają własne ogrzewanie, zaczynają grzać wtedy, kiedy chcą. Nie obliguje ich prawo ani umowa z dostawcą.

Jak się przygotować na sezon grzewczy?

Okres grzewczy wymaga właściwego przygotowania. Nie mamy tu myśli tylko kwestii oczywistych, jak kupno paliwa opałowego czy drewna na opał (sprawdź poradnik: Drewno opałowe – jak przygotować i składować drewno na opał), w przypadku ogrzewania tymi metodami, ale też sprawdzenia instalacji, tak by wszystko działało bez zarzutu.

W pierwszej kolejności odkurz wszystkie elementy instalacji, czyli grzejniki, piec, wywietrzniki. Wyczyść instalację, by żadne zanieczyszczenia nie przedostawały się do pomieszczeń wraz z ciepłem, a także by nie ograniczały emisji ciepła na dom. Masz komin? Dowiedz się, jak go wyczyścić – Jak czyścić komin? Wynająć kominiarza czy zrobić to samemu? Poradnik OBI.

Zorganizuj też przestrzeń wokół instalacji tak, by nic nie przeszkadzało w przepływie ciepła. Odsuń ciężkie zasłony znad grzejników, usuń z ich okolic meble czy kwiaty. Pilnuj, by nic nie zasłaniało grzejników, bo to zdecydowanie utrudnia emisję ciepła.

Jeśli masz piec, sprawdź poziom ciśnienia wody w systemie na manometrze. Grzejniki powinny być odpowietrzone i równomiernie wypełniać się ciepłem. Napowietrzone grzejniki poznasz po tym, że głośniej pracują, bulgoczą, wydają szumy i gwizdy, a także częściowo pozostają zimne pomimo uruchomienia grzania.

Jak odpowietrzyć grzejniki?

Przy grzejnikach nowej generacji ta czynność nie jest trudna. Odkręć pokrętło do napowietrzania – ma ono specjalne nacięcie na śrubokręt i zazwyczaj jest montowane pod grzejnikiem lub po przeciwległej stronie od pokrętła do regulacji temperatury. Podłóż od dołu szmatkę, jednocześnie odkręcając pokrętło. Powinieneś usłyszeć syk uciekającego z grzejnika powietrza, a na szmatę wyleje się trochę gorącej wody. Zakręć śrubę i gotowe.

Tanie ogrzewanie domu

Najprościej jest oszczędzać na ogrzewaniu poprzez wybranie jak najtańszej formy grzania. Opcji jest wiele i różnią się one zarówno kosztami montażu, jak i późniejszej eksploatacji. Oczywiście, gdy już jest jakaś instalacja grzewcza zamontowana w domu, trudno jest dokonać tej zmiany – nierzadko wymaga to gruntownego remontu. Dlatego warto jest dobrze przemyśleć, jakie wybrać ogrzewanie, by cieszyć się tanim grzaniem każdego sezonu. Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?

Na pewno nie jest to ogrzewanie elektryczne. Ma wiele zalet – jest wygodne w użytkowaniu, schludne, nie wymaga kupna opału, jego składowania i kontroli ilości. Grzejniki elektryczne nie zanieczyszczają powietrza ani przestrzeni, można je łatwo regulować. Jednak montaż takiej instalacji jest dość kosztowny, a do tego koszty eksploatacji są bardzo wysokie. Szczególnie że prąd drożeje z roku na rok.

Do najtańszego ogrzewania nie należy też gazowe, choć jest najbardziej popularne. Cechuje się wygodą, kotły gazowe zajmują mało miejsca, a do tego nie trzeba kupować opału i martwić się, czy starczy go na całą zimę. Gaz jest tańszy niż prąd, ale to wciąż nie jest najtańsze ogrzewanie domu.

Ranking najtańszego ogrzewania domu wygrywa ogrzewanie opałem jak drewno, eko-groszek, brykiet, olej. Choć to jednocześnie najtrudniejsze w eksploatacji grzanie, bo wymaga kupna paliwa, miejsca na jego przechowywanie, ciągłej kontroli ilości opału oraz komory spalania. Do tego niektóre z metod, jak węgiel, od którego na szczęście powoli się odchodzi, emitują bardzo wiele spalin. Zaletą wykorzystywania opału jest tanie ogrzewanie. Więcej o tym, jakie ogrzewanie jest najtańsze i dlaczego przeczytasz w tekście: Tanie ogrzewanie – czyli jakie ogrzewanie domu jest najtańsze

Sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu

Nie możesz sobie pozwolić na wymianę ogrzewania na tańsze? Masz już tanie źródło ogrzewania, ale szukasz dodatkowych oszczędności? Jest kilka prostych trików, które pozwolą Ci na zostawienie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych w kieszeni miesięcznie. Przede wszystkim chodzi o uszczelnianie okien, ale nie tylko. Sprawdź nasze wskazówki poniżej oraz rozbudowany poradnik o tym, jak ogrzać dom tanim kosztem: Ciepło w domu – jak ogrzać dom i nie zbankrutować – uszczelnianie okien i tanie ogrzewanie

Uszczelnianie okien

Jak uszczelnić okna? Na początek przejrzyj uszczelki okienne. Możliwe, że jakaś uszczelka do okna już się wyrobiła i przepuszcza zimne powietrze. Jeśli od dawna nie wymieniałeś uszczelki okiennej w każdym oknie, podejdź do tego kompleksowo – wymień wszystkie.

Wymiana uszczelek okiennych
Fot.: Wymiana uszczelek okiennych nie jest trudna! Możesz wykonać ją samodzielnie

Co jeszcze możesz zrobić i jak uszczelnić okna plastikowe, aluminiowe, drewniane? Możesz zamontować taśmę uszczelniającą lub piankę czy silikon do uszczelnienia okna. Wszystkie te czynności możesz zlecić specjalistom lub wykonać samodzielnie – przeczytaj poradnik: Jak uszczelnić okna – uszczelnianie okien w praktyce – poradnik OBI.

Zarządzanie energią cieplną

Przy codziennej eksploatacji pamiętaj o właściwym zarządzaniu energią cieplną, to znaczy:

  • Przykręcaj grzejniki, gdy wyjeżdżasz. Nie zakręcaj ich jednak zupełnie, by mieszkanie nie wychłodziło się za bardzo. W tej sytuacji bowiem po przyjedzie będziesz musiał mocniej dogrzać dom i zamiast oszczędzać, dołożysz do ogrzewania.
  • Zmniejszać ogrzewanie na noc. Lepiej śpi się w temperaturze trochę niższej, np. 17–18 stopni. Nie ma potrzeby zostawiać na noc odkręconych maksymalnie grzejników w całym domu.
  • Załóż termostat. Dzięki temu zyskasz kontrolę nad tym, jaka jest temperatura w każdym pomieszczeniu i będziesz mógł ją regulować.
  • Nie otwieraj okien przy włączonych grzejnikach. Wietrz pomieszczenia intensywnie, ale krótko i zawsze przy skręconym ogrzewaniu.
  • Odsłaniaj rolety i zasłony w ciągu dnia. Dogrzejesz dom energią słoneczną.

To, oczywiście, nie wyczerpuje metod na docieplenie domu zimą – więcej o temacie dowiesz się z  tekstu: Ciepły dom w zimie – jak oszczędzać na ogrzewaniu. Tanie ogrzewanie i szczelne okna – poradnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here