Zaciągając każdy rodzaj kredytu, należy się zastanowić, czy będzie to dla nas bezpieczne. Trzeba porównać koszty różnych umów, aby uzyskać jak najlepsze warunki finansowania. Oczywiście najbardziej liczy się wielkość miesięcznej raty. Bardzo ważne jest jednak, czy zaciągane zobowiązanie będzie kredytem, czy pożyczką. Wiele osób nie rozróżnia tych rodzajów umów. Potocznie ich nazwy stosuje się zamiennie, co jest nieprawidłowe. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaka jest różnica między pożyczką a kredytem gotówkowym?

Podstawową kwestią jest podmiot udzielający pożyczki lub kredytu. W pierwszym przypadku mogą być to zarówno banki, instytucje pożyczkowe niebędące bankami, a nawet osoby prywatne. Kredytów mogą natomiast udzielać tylko banki, a ich warunki są ściśle kontrolowane. Są to oferty o wiele bardziej bezpieczne dla kredytobiorców i zwykle korzystniejsze. Często trzeba jednak wypełnić więcej formalności, aby bank zgodził się na podpisanie umowy. Co prawda nie ma tutaj konkretnej reguły, ale zazwyczaj wyższy koszt finansowania oznacza mniej restrykcyjne warunki, które trzeba spełnić.

Jaka jest różnica między pożyczkami, a kredytami gotówkowymi i co się z tym wiąże?

Różnica między pożyczką a kredytem gotówkowym polega też na tym, że kredyty są tylko długoterminowe udzielane na określoną ilość miesięcy. Pożyczka może mieć natomiast dowolny termin spłaty i często wynosi ona kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Pożyczki są zwykle spłacane jednorazowo, z ewentualną możliwością rozłożenia spłaty na kilka rat. W związku z tym możemy być zmuszeni do zapłacenia dodatkowej kwoty za przedłużenie terminu spłaty. Kredyt z samego założenia jest spłacany w terminach miesięcznych, ale najczęściej przedłużenie terminu jest związane z koniecznością negocjacji warunków umowy, a to nie jest proste.

Można powiedzieć, że pożyczki mają charakter doraźny, a kredyty służą finansowaniu długoterminowych celów. Kredyty gotówkowe również potrafią się bardzo różnić, a porównanie podstawowych parametrów można znaleźć na stronie porównanie kredytów na https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Trzeba zwrócić szczególną uwagę nie tylko na oprocentowanie, lecz prowizję banku oraz dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem. Na całkowity koszt kredytu wpływają też takie czynniki jak wysokość marży banku i termin spłaty.

Skorzystanie z ranking kredytów umożliwia weryfikację warunków umów i dobranie najlepszej oferty do swoich możliwości finansowych. Obsługa porównywarki kredytowej jest bardzo prosta, a rezultaty widzimy natychmiast. Dzięki temu można szybko pogrupować propozycje banków według różnych kryteriów, na przykład oprocentowania lub innego ważne parametru. Dodatkową zaletą jest możliwość zapytania o kredyt konsultanta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here