Wielu Polaków czasowo lub na stałe pracuje poza granicami kraju. Obecnie szacuje się, że są to nawet 23 miliony ludzi. Część z tych osób chce, po odłożeniu większej sumy pieniędzy, wrócić do kraju i wybudować lub kupić dom. Jeśli jednak dana osoba nie chce lub nie może długo czekać na zakup nieruchomości, decyduje się na kredyt hipoteczny. Czy i kiedy jest możliwe wzięcie kredytu hipotecznego w przypadku pracy za granicą?
Kiedy mogę wziąć kredyt hipoteczny, jeśli pracuję za granicą?
Wzięcie kredytu hipotecznego to poważne zobowiązanie, które ciągnie się za kredytobiorcą średnio przez 30 lat życia. Samo wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloma procedurami, a osoba wnioskująca musi spełnić szereg wymogów. Bardziej szczegółowo kredyt hipoteczny charakteryzują poradniki na getkredyt.pl. O tym, jakie dokumenty musisz przedstawić, aby wnioskować o kredyt, oraz jakie wpływy na konto musisz posiadać, dowiesz się właśnie z sieci lub w placówce banku.
Jeśli chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny, a pracujesz za granicą, musisz spełnić zarówno podstawowe, jak i dodatkowe warunki. Ponieważ do przyznania kredytu hipotecznego niezbędna jest umowa o pracę na czas nieokreślony, w pierwszej kolejności będziesz musiał udowodnić, że firma, która zatrudnia Cię za granicą, daje Ci stały kontrakt. W przeciwnym wypadku, możesz mieć spore trudności z dostaniem kredytu.
Kredyt hipoteczny a waluta
To jednak nie koniec warunków. Każdy kredyt hipoteczny przyznawany w Polsce ma realne odniesienie do waluty. Jeśli pracujesz w zagranicznej firmie, ale masz wypłatę w złotówkach, nie ma ze strony banku żadnego problemu, natomiast jeśli Twoja wypłata następuje w innej walucie, jest ona obciążona ryzykiem walutowym, czyli zmianą kursu pieniądza względem złotego. Wiedzą o tym banki, dlatego nie ma opcji wnioskowania o kredyt hipoteczny w złotych, jeśli zarabiasz na przykład w euro. Niemniej, są banki, które oferują walutowe kredyty hipoteczne i akceptują taki rodzaj zarobków.
Kredyt hipoteczny a praca za granicą – warunki odnośnie nieruchomości
Kwestia waluty, w jakiej spłacany będzie kredyt jest jedną z najważniejszych, jednak równie istotne jest umiejscowienie nieruchomości. Za kredyt hipoteczny w polskim banku nie możemy zakupić nieruchomości za granicą. Warunkiem jest jej umiejscowienie w Polsce. Na taką nieruchomość bank nakłada w ramach zabezpieczenia hipotekę. Spłata kredytu w obcej walucie nie zmienia tego obowiązku,
Czy warto brać kredyt hipoteczny, jeśli pracuję za granicą?
Jeśli pracujesz za granicą i masz dobrą umowę, wzięcie kredytu hipotecznego może być korzystne. Zarabiając w obcej walucie masz większe szanse na to, by spłacić kredyt przed terminem, ponadto możesz pozwolić sobie na wyższe raty. Ryzyko walutowe może co prawda nieco zaburzyć poczucie opłacalności takiego kredytu, zwłaszcza w perspektywie długoletniej – warto jednak mieć na uwadze, że waluty takie jak euro czy dolar od wielu lat wydają się dość stabilne. Mimo to, należy z bankiem dokładnie przeanalizować umowę i sprawdzić, czy w trakcie trwania kredytu jest możliwość jego przewalutowania na polski złoty.