Statystyczne gospodarstwo domowe zamieszkałe przez 4-osobową rodzinę zużywa rocznie 1900 do 2500 kWh co przy obecnych cenach daje kwotę ok. 1500 zł rocznie. To kwota zbliżona do najniższej miesięcznej pensji, a więc całkiem spora. Dlatego poszukujemy najefektywniejszych sposobów na obniżenie stałych opłat za energię elektryczną. Ilość zużywanej energii zależy od ilości odbiorników mocy, ich klasy energetycznej oraz czasu oraz sposobu ich użytkowania. Duże oszczędności może dać wymiana starego sprzętu na nowy i energooszczędny. Ważny jest też dobór i wykorzystanie sprzętu AGD na bieżąco. 

Kilka przykładów jak oszczędzać

Największym domowym pożeraczem prądu jest lodówka, która musi pracować w trybie ciągłym. Stare lodówki to istne wampiry energetyczne. Wymiana sprzętu na nowy w odpowiedniej klasie energetycznej to kilkaset złotych oszczędności w skali roku. Lodówka musi stać w nienasłonecznionym miejscu z zapewnioną cyrkulacja powietrza. Drzwi lodówki otwieramy na krótko, nie wkładamy gorących naczyń, usuwamy zbędne oszronienie, a temperaturę chłodzenia ustawiamy w strefie średniej. W pralce o odpowiedniej klasie energetycznej nie pierzemy pojedynczych sztuk bielizny. Starajmy się, żeby wsad wykorzystał pełną pojemność pralki i pierzmy w jak najniższej temperaturze. Zaoszczędzimy na rachunku za prąd, a odzież posłuży nam zdecydowanie dłużej. Z prasowaniem poczekajmy do momentu aż uzbiera się większa ilość. Samo rozgrzewanie żelazka pochłania znaczne ilości energii elektrycznej. W sprzętach służących do podgrzewania wody z termostatem przygotowujemy ilość płynu niezbędną do użycia. W trakcie przygotowania posiłków starajmy się umiejętnie planować menu i sprzęt niezbędny do sporządzenia potrawy uwzględniając ilość potrawy, którą mamy wykonać. Na pewno mało ekonomiczne będzie pieczenie w piekarniku o mocy 2000 wat kawałka mięsa dla jednej osoby. Umiejętne korzystanie ze sprzętu audio i video, odsłuchiwanie muzyki na połowę mocy sprzętu, zmniejszy rachunki za prąd i zaskarbi nam wdzięczność sąsiadów. Pamiętać należy, że niezbyt często wykorzystywany sprzęt w trybie czuwania pobiera w niektórych przypadkach znaczne ilości energii, więc lepiej więc odłączyć go z sieci. Znaczące oszczędności daje zmiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne oświetlenie ledowe.      

Bezinwestycyjny sposób obniżenia rachunków za prąd

Wymienione wyżej sposoby obniżenia rachunków za prąd wiążą się wydatkami na zakup sprzętu oraz ze zmianą niektórych złych nawyków i przyzwyczajeń. Jest jednak sposób na obniżenie rachunków za prąd bez inwestycji i bez potrzeby wychodzenia z domu. Korzystając z prawa do zmiany sprzedawcy prądu możemy bezpłatnie migrować do firmy oferującej tańszy prąd i korzystniejsze ogólne warunki sprzedaży. Wśród wielu firm sprzedających tani prąd z pewnością wyróżnia się spółka Po Prostu Energia w relacjach z klientem stosująca trzy zasady: prosto, wygodnie i bezpiecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here