Dany artykół jest kontynuacją poprzedniego, ponieważ trzeba wyjaśnić operacje, które mogą wpłynąć na bilans i w jaki sposób. Będziemy iść od ogółów do szczegółów, aby nasza droga w głąb lasu finansów była łatwa i przyjemna. Zostanie przedstawiona główna logika oddziaływania różnych operacji gospodarczych na bilans naszego budżetu domowego.

Operacje gospodarcze można podzielić na dwie główne grupy:

  1. Operacje, które mają wpływ na dwie strony bilansu (aktywa oraz pasywa), czyli występuje zmiana sumy bilansowej.
  2. Operacje, które mają wpływ tylko na jedną stronę bilansu (aktywa bądź pasywa), czyli nie występuje zmiana sumy bilansowej.

Ważne: Trzeba pamiętać, że w bilansie Aktywa=Pasywom

Operacje mające wpływ na zmianę sumy bilansowej

Wariant I

1.1 Najbardziej przydatnym przykładem, który odzwierciedla zwiększenie sumy bilansowej z dwóch stron, to zaciągnięcie pożyczki w banku na wartość 5000zł. A więc kiedy osoba bierze pożyczkę to po stronie pasywów zwiększa się jej Kapitał Obcy, czyli zobowiązania krótkoterminowe wobec banku (+ 5000zł), a po stronie aktywów mamy wpływ gotówki na jej konto bankowe (+5000zł).

1.2 Jeżeli osoba zaciąga kredyt hipoteczny na mieszkania na kwotę 400tys zł, to wtedy mamy po stronie pasywów zwiększenie Kapitału Obcego, czyli zobowiązania długoterminowe wobec banku (+400tys.zł) o kwotę kapitałową bez odsetek, a po stronie aktywów dodajemy mieszkanie o wartości (+400tys.zł) kwoty kapitałowej. (co do amortyzacji i zmiany wartości aktywa trwałego w czasie to inna bajka. Na razie skupiamy uwagę na samej idei księgowania).

1.3 Przykład dotyczący otrzymania na rękę wynagrodzenia w wysokości 3000zł netto na podstawie umowy o pracę. A więc po stronie aktywów u osoby zwiększa się rachunek bankowy o (+3000zł), a po stronie pasywów zwiększa się Kapitał Własny (wartość netto) o (+3000zł).

1.4 Przyklad dotyczący pracy na podstawie umowy zlecenia, kiedy osoba zarabia za przepracowane godziny 15zł/godzinę netto oraz otrzymuje wypłatę wynagrodzenie w 10 dniu następnego miesiąca. Załóżmy dziś 1.03.2016 pracowała 8 godzin, czyli zarobiła na czystko 120zł=8godzin*15zł/godzinę. A więc po stronie aktywów zwiększają się należności(+120zł), a po stronie pasywów zwiększa się Kapitał Własny (wartość netto) o (+120zł). Za 22 dni roboczych po 8 godzin dziennie  nazbiera się na koniec miesiąca 2640zł=22dni*8godzin*15zł/godzinę należności.

Wariant II

2.1 Teraz patrzymy na te same przykłady przy zmniejszeniu sumy bilansowej z dwóch stron. A więc kiedy osoba zaczyna spłacać pożyczkę bankową 5000zł po 500 zł miesięcznie (nie uwzględniając odsetek), wtedy po stronie aktywów mamy zmniejszenie jej rachunku bankowego o (-500zł), a po stronie pasywów zmniejszenie Kapitału Obcego, czyli zobowiązania krótkoterminowego dotyczące samej pożyczki o (-500zł). Zostaje do spłacenia jeszcze 4500zł=5000zł-500zł pożyczki.

2.2 Dodatkowo możemy założyć, że osoba była obciążona odsetkami 2% (miesięcznie) za korzystania z pożyczki 5000 zł, wtedy po miesiącu pomimo zapłaty  kwoty kapitałowej 500 zł, trzeba jeszcze opłacić odsetki w wysokości 100zł=2%*5000zł. A więc po stronie aktywów ma zmniejszenie rachunku bankowego o (-100zł), z po stronie pasywów zmniejszenie Kapitału Własnego (wartości netto) również o (-100zł).

2.3 Tak samo wygląda ze spłaceniem kredytu hipotetycznego 400tys.zł z miesięczną ratą kapitałową 1000zł (bez obciążających odsetek). A więc po stronie aktywów osoba ma zmniejszenie jej rachunku bankowego o (-1000zł), a po stronie pasywów zmniejszenie Kapitału Obcego, czyli zobowiązania długoterminowego o (-1000zł). Zostaje jej do spłacenia 399tys.zł=400tys.zł-1000zł

2.4 Dodatkowo możemy założyć, że przy kredycie hipotecznym 400tys.zł osoba jest obciążona odsetkami (WIBOR+marża) w wysokości 4% (rocznie), wtedy pomimo raty kapitałowej 1000zł jeszcze osoba musi opłacić odsetki w wysokości 1333,33zł=4%/12*400tys.zł. A więc po stronie aktywów zmniejsza się rachunek bankowy (-1333zł), a po stronie pasywów zmniejszenie Kapitału Własnego (wartość netto) o (-1333zl).

2.5 Przyklad dotyczy wydania kasy „na powietrze”, czyli np. wyżywienie. Załóżmy, że dziś po zakupach w supermarkecie wydaliśmy na jedzenie kwotę w wysokości 120zł. A więc po stronie aktywów występuje zmniejszenie rachunku bankowego o (-120zł), a po stronie pasywów zmniejszenie Kapitału Własnego (wartość netto) o (-120zł). Czyli nasze zachcianki zżerają nasz majątek,

Operacje nie mające wpływ na zmianę sumy bilansowej

Wariant III

Teraz patrzymy na operacje ze strony aktywów, które nie wpływają na zmniejszenie sumy bilansowej (pamiętamy, że zawsze AKTYWA=PASYWAM).

3.1 Załóżmy, że osoba pracuje na umowę zlecenie zarabiając za przepracowane godziny 15zł/godzinę netto oraz otrzymuje wynagrodzenie w 10 dniu każdego miesiąca. Dziś mamy 10.04.2016, czyli dostaliśmy wypłatę należnego wynagrodzenia za poprzedni miesiąc, gdzie osoba odrobiła 1 dzień po 8 godzin dziennie zarabiając  120zł=8godzin*15zł/godzinę należności. A więc po stronie aktywów zmniejszają się należności o (-120zł) i zwiększa się rachunek bankowy o (+120zł), czyli nasze należności przekształciły się w rzeczywistą gotówkę.

3.2 Przy dokonaniu wypłaty pieniędzy z bankomatu. Proszę wyobrazić, ze dziś po pracy facet zdecydował się kupić kwiaty dla swojej dziewczyny i wie z góry, że Pani w kwiaciarni przyjmuje opłatę tylko gotówką, dlatego musiał iść do bankomatu, aby ściągnąć kasę z rachunku bankowego na kwotę 60 zł. A więc po stronie aktywów mamy zmniejszenie kasy na rachunku bankowym o (-60zł) i zwiększenie kasy w portfelu o (+60zł).

Jeżeli w danej historii uwzględnić dokonaną opłatę za kwiaty w wysokości 60 zł to wtedy po stronie aktywów mamy zmniejszenie gotówki w portfelu o (-60zł), a po stronie pasywów zmniejszenie Kapitału Własnego (wartość netto) o (-60zł). (dana czynność dotyczy operacji mających wpływ na zmianę sumy bilansowej)

3.3 Przykład dotyczący kupna samochodu. Załóżmy, że osoba kupiła używany samochód za 5000zł. A więc po stronie aktywów będzie zmniejszenie kasy o (-5000zł) i zwiększenie pozycji środków trwałych przy pozycji samochód o (+5000zł). Czyli przekształciliśmy kasę w środek trwały.

Wariant IV

Dane operacje też często się spotykają w dniach dzisiejszych. Teraz patrzymy na operacje ze strony pasywów, które nie wpływają na zmniejszenie sumy bilansowej (pamiętamy, że zawsze AKTYWA=PASYWAM).

4.1 Opłata rat kredytowych za pomocą innego dodatkowego kredytu. To jest przykra sytuacja, kiedy mamy problemy finansowe z uregulowaniem bieżących zobowiązań i musimy zaciągać kolejny kredyt, aby opłacić stary. Załóżmy, że jakaś osoba musi opłacić ratę kredytową w danym miesiącu w wysokości 1000zł, ale niestety nie ma kasy, aby ją uregulować i wtedy decyduje się zaciągnąć pożyczkę o wartości 1000zł, aby opłacić daną ratę. A więc po stronie pasywów zwiększa się Kapitał Obcy, czyli zobowiązanie krótkoterminowe o (+1000zł) a następnie zmniejsza się inne zobowiązanie długoterminowe o (-1000zł).

Mam nadzieje, że zrozumiałeś główną idea równowagi bilansowej oraz jak wpływają różne operacje gospodarcze na aktywa i pasywa. Jeżeli większość materiału danego artykułu była dla Ciebie jasna to dalej będzie łatwiej.

Proszę o Twoją opinię

Poświęcam wszelkich starań, aby donieść do Ciebie wartościową informację, która będzie użyteczna w praktyce. Zależy mi na Twojej opinii, aby wiedzieć, czy zmierzam w dobrym kierunku. Twój głos będzie dla mnie bodźcem do większych wysiłków.

Jeżeli uważasz, że dany blog finansowy dostarcza wartościowych informacji to pomóż mi w dotarciu do innych osób poprzez wklejanie adresu blogfinance24.pl na Facebook, Twitter, GooglePlus, VK(vkontakcie) lub na swoim blogu.

Dziękuję za wsparcie i życzę miłego dnia 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here